تسمه نقاله و موارد استفاده از آن

چه کسی اولین سیستم تسمه نقاله را ایجاد کرد، برخی از انواع رایج سیستم های تسمه نقاله مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی کدامند و انواع آن شامل چه مواردی است؟

تسمه نقاله را می توان در مراکز خرید، تردمیل، سوپرمارکت ها، فرودگاه ها و کارخانه ها و بسیاری از مکان های دیگر یافت. نوار نقاله ها یا همان تسمه نقاله ها به حمل و نقل افراد و کالاها از یک مکان به مکان دیگر به راحتی کمک می کنند. اما تسمه نقاله دقیقا چگونه کار می کند؟ در متن زیر فرآیند کارکرد تسمه نقاله و روش های اساسی مورد استفاده آن را مشاهده خواهید کرد.

 

نوار نقاله
نوار نقاله

 

سیستم تسمه نقاله چیست؟

به بیان ساده، سیستم تسمه نقاله یک واحد جابجایی مکانیکی است که برای انتقال مواد از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. با استفاده از تسمه نقاله، کارخانه هایی که به تمام بخش‌های صنعت خدمات می‌دهند، می‌توانند مواد زیادی از جمله بسته‌های کوچک تا متوسط، کالاهایی مانند شن و ماسه و حتی اقلام سنگین، حجیم یا خطرناک را حمل کنند.

تسمه نقاله یا همان نوار نقاله، سازه های مکانیکی هستند که مواد را از مکانی به مکان دیگر منتقل می کنند. از مکانیسم های محرکی مانند موتورهایی برای حرکت مواد حمل و نقل و یک تسمه، تشکیل شده است. مواد توسط تسمه حمل می شود و حرکت تسمه را دنبال می کند تا به محل مورد نظر حرکت کند. اجزای دیگر می تواند شامل زنجیر، غلتک، قرقره و چرخ باشد.

استفاده از سیستم های تسمه نقاله در کارخانه هایی که حمل و نقل کالا بین بخش ها یا مناطق مختلف برای ادامه عملیات کارخانه مورد نیاز است، رایج است. به عنوان مثال، یک تسمه نقاله می تواند جنس مورد نظر را از دستگاه هایی که مواد را به داخل بسته، بطری و یا قوطی می ریزند و پر می کنند، به دستگاه بسته بندی در بخش بسته بندی منتقل کند.

 

تسمه‌های نقاله اساساً دارای پهنا هستند که در یک حلقه به دو یا چند روتور چرخشی که توسط موتور حرکت می‌کنند، متصل می‌شوند. حلقه تسمه نقاله به طور کلی از دو یا چند لایه لاستیک ساخته شده است، یک لایه برای شکل دادن و ساختار به تسمه و یک لایه برای انتقال ایمن بار به آن. این حلقه نوار نقاله به طور کلی به دو چرخ به نام روتور متصل می شود که توسط موتورها می چرخند. تسمه نقاله دارای اصطکاک کافی بین خود و روتور است که به این روتور می چسبد.

 

با چرخش روتور، تسمه نقاله نیز به دلیل اصطکاک شدید بین چرخ روتور و تسمه می چرخد. این حرکت چرخشی روتور باعث می شود که یک طرف تسمه در یک جهت حرکت کند و طرف دیگر در جهت مخالف حرکت کند. این بدان معنی است که هر دو چرخ باید همیشه در جهت نسبتاً یکسانی حرکت کنند، چه در جهت عقربه های ساعت و چه در خلاف جهت عقربه های ساعت. اگر دو چرخ روتور در جهت مخالف حرکت می کردند، تسمه نقاله اصلا حرکت نمی کرد.

 

ساختار تسمه نقاله

 

اجزای اصلی یک سیستم تسمه نقاله عبارتند از:

 

سیستم پشتیبانی از قاب و کمربند

قرقره ها

واحد محرک موتوریزه

لوازم گیره

سیستم تسمه نقاله با محصولاتی که بر روی آن قرار می گیرد در تماس مستقیم است و محصولات را جابجا می کند که از یک یا چند لایه تشکیل شده است:

لایه بالایی کاچو، لایه میانی و لایه پایینی کاچو. روکش‌هایی که معمولاً از ترکیبات لاستیکی یا پلاستیکی مختلف ساخته می‌شوند که برای کاربردهای مختلف از جمله مقاومت در برابر آتش، گرما، روغن و غیره تعبیه شده است، رایج‌ترین مواد مورد استفاده در تهیه لایه میانی، فولاد، پلی استر، نایلون، پنبه و نخ می باشد.

این تسمه ها عموماً از لاستیک، پی وی سی، اورتان، نئوپرن، نایلون، نیتریل، پلی استر، چرم و غیره ساخته می شوند. تسمه نقاله صنعتی از چندین لایه مواد تشکیل شده است. اکثر تسمه های حمل و نقل مواد از دو لایه تشکیل شده اند.

.

تسمه نقاله
تسمه نقاله

 

کاربردهای تسمه نقاله

 

سیستم های نوار نقاله در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز، معدن، مکانیک و تولید، فرآوری مواد غذایی و غیره مورد استفاده هستند.

موارد مورد استفاده برای کارخانجات و معادن زیر:

تسمه نقاله برای مصارف عمومی

تسمه نقاله برای هوافضا

تسمه نقاله برای کشاورزی

تسمه نقاله سیمان

تسمه نقاله برای مواد شیمیایی

تسمه نقاله برای ساخت و ساز

تسمه نقاله برای مواد غذایی

تسمه نقاله برای ریخته گری

تسمه نقاله برای شیشه

تسمه نقاله برای مکانیک

تسمه نقاله برای معدن

تسمه نقاله برای بندر

تسمه نقاله برای تولید برق

تسمه نقاله برای معدن

تسمه نقاله برای بازیافت

تسمه نقاله برای فولاد

تسمه نقاله برای چوب

 

معرفی نوار نقاله
معرفی نوار نقاله

انواع تسمه نقاله و لوازم جانبی مرتبط با آن در فروشگاه زرین صنعت

عمده ترین انواع تسمه نقاله که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد به شرح زیر می باشد:

-انواع نوار نقاله ساده و آجدار ایرانی-ترک-چینی-تایوانی

کاربرد: کارخانه جات شن و ماسهو حمل بار، معدن، کاشی، سرامیک،…. .

نوار نقاله ساده:

از عرض 10 سانتی متر تا 2 متر

از 6 میل تا 20 میل در عرض های مختلف

از لایه منجید تا 5 لایه

نوار نقاله آجدار:

عرض های، 50، 60، 65، 80، 100، 120 سانتی متر

10 میل

4 لایه EP500

-انواع PU وPVC پشت پلی استر و شطرنجی سبز و سفید در عرض های مختلف

-آپارت فینگر و چسبی PVC

-انواع برزنت در سایزبندی های مختلف

-انواع چنگ چکشی در سایزبندی های مختلف

-چنگ سوزنی U1-U3-U5

-کرکره نوار نقاله 5 سانتی متر و 10 سانتی متر

T لاستیکی 7 سانتی متر و 10 سانتی متر

-لاستیک گوشتی سهندی

-انواع قاشقک فلزی و پلاستیکی

-واشر گرد لاستیکی و برزنتی

-رولیک

-غلطک نوار نقاله

-ساخت انواع دستگاه نوار نقاله

-موتور گیربکس

-مدولار و پله مدولار

-دستگاه آپارات

-دستگاه پرس

-انواع آپارات و اتصال آپارات نوار نقاله و PVC

-بست دو سر پیچ

 چسب SC2000مشکی و سبز-چسب آپارات گرم

راهنما PVC:M-A-B-Z

-انواع زنجیر در سایز های 60-80-100

-گریپ لاستیکی

-گریپ پشت برزنت

گریپ پشت پلی استر

-ساخت انواع شاسی نوار نقاله

-ضد سایش

-نمدی

-دیافراگم

-انتقال نیرو تسمه پروانه

-چسب FIXOL

-تسمه تردمیل

-دو رو صاف

-نسوز

-سمباده ای

 

نوار نقاله های تخت

 

تعدادی قرقره برقی برای حرکت دادن تسمه های مسطح پیوسته از پارچه های مصنوعی و طبیعی مانند پلی استر، نایلون استفاده می شود. این تسمه نقاله های مسطح رایج ترین سیستم های نقاله صنعتی هستند که به راحتی قابل انطباق هستند.

     نوار نقاله مدولار

 

این نوع تسمه نقاله از تسمه های منفرد و قفل شده تشکیل شده و عموماً از پلاستیک سخت ساخته می شود.

تسمه نقاله زنجیری

این نوع از تسمه نقاله در انواع صنایع تولیدی معدن، ساختمان، تولیدی و از همه مهم تر صنایع غذایی و انبار داری استفاده می شود.

 

نوار نقاله های بسته شده

 

در کنار عرض تسمه، گیره های عمودی در این نوار نقاله های تسمه دار وجود دارد.

 

نوار نقاله منحنی

 

این نوع تسمه نقاله مواد را در گوشه های کف حمل می کند و با ویژگی منحصر به فرد قاب منحنی خود، بهترین راه ممکن را برای استفاده از فضای کف موجود می کند.

 

نوار نقاله های شیب دار یا نزولی

 

نوار نقاله های شیب دار یا نزولی زمانی استفاده می شوند که مواد مورد نیاز برای انتقال در زاویه شیب دار باشند.

 

اهمیت نوار نقاله در اتوماسیون صنعتی

 

مزایای تسمه نقاله

نوار نقاله ها در اتوماسیون صنعتی طیف وسیعی از اهداف و کاربرد دارند که از بخش تولید گرفته تا بسته بندی و عرضه را شامل می شود.

 

در صنعت حمل و نقل مواد، وظایف خاصی در مراحل مختلف وجود دارد که به حمل و نقل اجسام سنگین در خط تولید نیاز دارد. در حین انجام این وظایف، نیروی انسانی زیادی به کار می رود و هدر می رود و هیچ ارزشی به فرآیند تولید نمی افزاید. علاوه بر این، احتمال صدمات انسانی و تلفات جانی نیز وجود دارد.

 

برای به دست آوردن افزایش تولید در یک بازه زمانی کوتاه، یک سیستم نوار نقاله خودکار باید در صنعت حمل و نقل مواد استفاده شود. این اطمینان حاصل می کند که نیروی انسانی به جای هدر دادن در کارهای غیرمولد، از زمان خود برای وظایف حیاتی توسعه کسب و کار استفاده می کند.

هرگز تصور نکنید که نوار نقاله ها انعطاف ناپذیر و بی حرکت هستند، نوار نقاله های مدولار بسیار انعطاف پذیر هستند و در چندین عملیات استفاده می شوند. علاوه بر این، نصب آنها بسیار آسان است.

 

از آنجایی که انعطاف پذیری مهم است، سعی کنید یک سیستم نوار نقاله مدولار را انتخاب کنید تا بتوانید سیستم نوار نقاله خود را مطابق با نیاز خود سفارشی کنید و به شما خدمات بهتری ارائه دهد.

 

البته می توانید با نصب یک سیستم نوار نقاله ثابت با پیکربندی و چیدمان مناسب به انعطاف پذیری دست پیدا کنید. از این طریق می‌توانید با خطوط مستقیم به انعطاف‌پذیری دست پیدا کنید، این سیستم نوار نقاله ثابت می‌تواند مواد را از بسیاری از مکان‌های تولید و ذخیره‌سازی به مقصد نهایی منتقل کند.

 

با معرفی نوار نقاله در اتوماسیون صنعتی، می توان ضایعات را از بین برد و در نتیجه کنترل کیفیت را بهبود بخشید. علاوه بر این، به شناسایی مشکلات اساسی مربوط به محصول مانند قطعات معیوب و فلز غیر ضروری نیز کمک می کند. از طریق یک سیستم نوار نقاله خودکار، می توان محصولات را برای عملیات های آینده سازماندهی کرد.

 

در میان بسیاری از فناوری‌های پیشرفته، نوار نقاله‌ها در اجرای یک واحد تولیدی بسیار محبوب هستند.

   مزایای استفاده از سیستم نوار نقاله عبارتند از:

 

صرفه جویی در نیروی کار و کاهش شدت کار، در حالی که تا حد زیادی بهره وری را بهبود می بخشد و کارایی زمان را تقویت می کند.

از صدمه دیدن کارگران در حین حمل و نقل جلوگیری می کند.

کاهش برخورد و اصطکاک کالا در حین حمل و نقل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *